top of page

Tady přestává sranda a začíná ....!

Aktualizováno: 5. 10. 2021

Zhruba před dvěma měsíci jsem v minulém článku upozorňoval na rostoucí ceny energií na burze i zdražování dodavatelů. Situace se od té doby ještě rapidně zhoršila a nikdo neví kde a kdy se ceny zastaví. K 30.9.2021 vzrostla za rok cena elektřiny na burze o 201% (https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/) a plynu o 133% (https://www.kurzy.cz/komodity/zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/). To se v souvislosti s nedostatkem těchto komodit na trhu před topnou sezonou stává bezprecedentní příčinou chování dodavatelů.

Většina dodavatelů, včetně těch dominantních již v průběhu letošního roku zdražovali (někteří ne jednou) svoje ceníky pro nové smlouvy nebo prodlužování smluv. Někteří alternativní dodavatelé již situaci neustáli a krachují, resp. ukončují svoji činnost. Skupina dodavatelů největšího alternativního dodavatele u nás Bohemia Energy Entity (BEE) do které patří 3E (Europe Easy Energy), Xenergy, Comfort Energy, Energie ČS a Amper market, jež přistoupila ke strategii rušení stávajících platných ceníků a smluv, a to i těch fixovaných na několik let a od 1.11. 2021 převádí klienty na ceník navázaný na ceny na burze + přirážka 250 Kč nebo vydává jeden nový ceník fixních cen za 3.400 Kč/MWh bez DPH u elektřiny, resp. 1.400,-Kč/MWh bez DPH u plynu. Přenáší tím odpovědnost za vývoj cen na světových trzích na koncové zákazníky, což není zjevně úplně fér. Současně s tím mění k 31.10. i VOP (všeobecné obchodní podmínky). Jsou tisíce spotřebitelů, kteří v souvislosti s rozsáhlou marketingovou kampaní a takzvanými "akvizičními nabídkami" uzavírali ještě v průběhu první poloviny letošního roku odběratelské smlouvy na elektřinu a plyn s fixní cenou na 2 - 3 roky za ceny zhruba třetinové, i když už tehdy byla cena trhu zásadně výš. Teď je to, pro ně kruté překvapení a vystřízlivění.Předpokládám, že i další dominantní dodavatelé přistoupí k razantnímu zdražování už po volbách v průběhu října.


Pokud Vám není jedno komu a kolik za energie platíte, v budoucnu platit budete a za jakých podmínek, pokud vám přišel dopis s oznámením o zvýšení ceny a chcete se poradit, pokud znáte někoho z vašeho okolí, kdo v energiích tápe a díky nekalým praktikám dodavatelů se dostal do problémů a hledá nezávislé poradenství, určitě se mi ozvěte.


Chcete-li další rady jak je možné uspořit na energiích a kolik, neváhejte mi napsat nebo zavolat!

Garantuji Vám úsporu a dlouhodobou péči!

Hodně štěstí!


David Meixner,

tel. 602 627 652, david.meixner@optimal-energy.cz


51 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page